222. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

7 maja 2013 r. w Zespole Szkół w Szkotowie odbyła się akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uczniowie klas VI i I gimnazjum aktywnie wzięli udział w uroczystości, zarysowując tło historyczne uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.

Trzeciomajowe obchody rozpoczęło ukazanie realiów panujących w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów i okoliczności powstania Konstytucji. Ciekawą formą przybliżenia młodym widzom sensu obchodów tego święta, były przedstawiane scenki, w których uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie. Wcielili się oni w role postaci historycznych z XVIII wieku, m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Stanisława Szczęsnego Potockiego, czy carycy Katarzyny II.

Konstytucja 3 Maja budziła nadzieję na poprawę sytuacji w państwie polskim i została przyjęta z wielkim entuzjazmem przez kręgi patriotyczne, dlatego – pamiętając o tym – uroczystość przygotowana była w taki sposób, by podkreślić niezwykle radosny charakter niniejszego święta.

Piotr Sowiński