mLegitymacja

• Dzięki mLegitymacji możesz zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To - zgodnie z prawem - legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie Twojego telefonu.
  • Pokazując mLegitymację, potwierdzisz, że jesteś uczniem danej szkoły, skorzystasz z ulg i zwolnień. To ważne! Ten dokument możesz aktywować tylko wtedy, gdy Twoja szkoła ma podpisane odpowiednie porozumienie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Uruchamia się go, używając kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w sekretariacie szkoły.
  • Dane z mLegitymacji możesz okazać tak jak przy użyciu tradycyjnej legitymacji. Możesz również przekazać je użytkownikowi aplikacji mWeryfikator. W ten sposób upoważniona osoba potwierdzi m.in. Twoje imię, nazwisko i wiek. Na ekranie swojego urządzenia zobaczy również Twoje zdjęcie w niskiej rozdzielczości. Może sprawdzić również ważność Twojej mLegitymacji szkolnej.

Bezpłatny Kreator zdjęć do mLegitymacji:

Kreator zdjęć do mLegitymacji powstał, aby ułatwić wykonanie zdjęcia do mLegitymacji. Korzystanie z kreatora jest bezpłatne i umożliwia łatwe oraz szybkie wykonanie zdjęcia do mLegitymacji przy pomocy własnego telefonu (smartphonu) bez potrzeby udawania się do fotografa i wydawania pieniędzy.

Dzięki naszemu Kreatorowi zdjęcie do mLegitymacji można zrobić np. w domu lub nawet w szkole i następnie wysłać je mailem do sekratariatu. To bardzo proste! Wykonane zdjęcie zastosowaniu się do poniższej instrukcji będzie spełniać wszystkie wymogi.

Bezpłatne Zdjęcie do mLegitymacji

Zdjęcie do mLegitymacji to zdjęcie cyfrowe (elektroniczne), które powinno spełniać takie same wymogi jak zdjęcie do dowodu osobistego. Oznacza to przede wszystkim, że wykonując zdjęcie do mLegitymacji należy w szczególności pamiętać o tym, żeby:

1. patrzeć na wprost siebie w obiektyw aparatu
  2. nie przechylać boki, ani góra-dół (tzw. półprofil jest niedopuszczalny)
  3. mieć zamknięte usta
  4. mieć równomiernie oświetloną twarz

Dodatkowe wymogi: pamiętaj, żeby w czasię wykonywania zdjęcia zdjąć nakrycie głowy (czapkę z daszkiem, kapelusik, czapkę) oraz okulary

Resztą wymagań takich jak jednolite białe tło, wielkość twarzy, format pliku oraz jego waga zajmie się nasz Kreator i automatycznie przygotuje gotowe do użycia zdjęcie:-) Zdjęcie do mLegitymacji nie jest zdjęciem do dowodu osobistego.

Jak zrobić zdjęcie do mLegitymacji przy pomocy Kreatora?

1. Używając telefonu:

• wejdź w wyszukiwarce internetowej (np. Google Chrome, FireFox) na telefonie na stronę passport-photo.online/pl
  • wciśnij żóły przycisk zrób zdjęcie
  • wykonaj zdjęcie telefonem i pozuj zgodnie z instrukcją powyżej
  • wciśnij przycisk pobierz
  • zapisz zdjęcie na telefonie

Teraz możesz zrobione zdjęcie przesłać do sekratariatu szkoły, w celu wydania mLegitymacji! Całość zajmie nie więcej niż minutę!

Jeżeli nasza strona Ci się podoba to nie krępuj się polecić jej znajomym, bliskim, a także daj znać w swoje Szkole, aby Dyrekcja umieściła odnośnik do mLegitymacji, aby inni uczniowie mogli równie łatwo, szybko i bezpłatnie zrobić zdjęcie do mLegityamcji!:-)

O dokumencie

mLegitymacja to cyfrowy dokument mający taką samą "moc" prawną jak papierowa legitymacja szkolna. mLegitymacja zapisywana jest na telefonie, dzięki czemu uczeń nie musi nosić papierowego dokumentu, gdyż dokument jest dostępny na smartphonie.

Dzięki mLegitymacji uczeń może potwierdzić fakt, że jest uczniem danej szkoły oraz skorzystać z ulg i zwolnień, które przysługują uczniom posiadającym ważną legitymację (np. zniżki w komunikacji miejskiej, zniżki na pociągi, czy do kin lub teatrów).

Na naszej stronie każdy uczeń, którego szkoła zawarła porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji w zakresie przystąpienia do programu mLegitymacja może wykonać bezpłatne zdjęcie w wersji cyfrowej, które jest niezbędne do wydania mLegitymacji.

mLegitymacja to nowoczesne i wygodne rozwiązanie na miarę XXI wieku.

Proces potwierdzenia ważności mLegitymacji szkolnej może być dokonany na podstawie następujących działań:

Okazanie dokumentu na ekranie urządzenia mobilnego (weryfikacja wizualna tak jak tradycyjnej legitymacji szkolnej).

Prezentowany dokument posiada takie zabezpieczenia jak:

1. Hologram – kolor hologramu zmienia się przy poruszaniu telefonem
  2. Element dynamiczny – flaga na ekranie telefonu faluje
  3. Data wydania legitymacji
  4. Termin ważności legitymacji – oznaczenie czy legitymacja jest ważna (kolor zielony) czy nieważna (kolor czerwony)
  5. Czas okazania w formacie DD-MM-RRRR oraz czas podany co do sekundy
  6. Powtarzający się wzór tła

Wszystkie powyższe elementy można sprawdzić jedynie poprzez weryfikację wizualną, bez konieczności wykonywania dodatkowych akcji w telefonie.

Weryfikacja funkcjonalna

Polega na wykonanie dowolnej akcji w aplikacji mObywatel lub na okazywanym dokumencie tj.:

1. Wejście w funkcję „Przekaż” w dolnym menu. Pojawi się ekran z kodem QR oraz elementami graficznymi do weryfikacji: hologram i pulsująca flaga.
  2. Rozwinięcie pola „Nazwa i adres szkoły” na ekranie głównym mLegitymacji,
  3. Wejście w opcję „Więcej” na dolnej belce menu.

Weryfikacja kryptograficzna

Osoba weryfikująca sprawdza ważność certyfikatu za pomocą aplikacji mWeryfikator (instalacja aplikacji nie wymaga posiadania Profilu Zaufanego). Aby przekazać dane osobie weryfikującej należy wykonać następujące czynności:

1. Wybranie funkcji „Przekaż” na dolnej belce menu przez Ucznia.
  2. Pokazanie do zeskanowania kodu QR.
  3. Akceptacja zakresu przekazywanych danych użytkownikowi mWeryfikatora.
  4. Użytkownik mWeryfikatora zobaczy na swoim urządzeniu dane Ucznia — imiona i nazwisko oraz zdjęcie w niskiej rozdzielczości, a także datę weryfikacji (weryfikacja integralności i pochodzenia danych). Może też sprawdzić ważność certyfikatu online (z połączeniem internetowym).