Poznajemy swój region i historię

Piesza wycieczka dookoła Jeziora Szkotowskiego połączona z nauką historii i aktywnym wypoczynkiem.

Ostatnia sobota września była wyśmienitym dniem do aktywnego spędzania czasu wolnego. Słoneczna pogoda sprzyjała aktywnemu wypoczynkowi. W tym dniu dwudziestoosobowa ekipa uczniów III i IV klasy Szkoły Podstawowej w Szkotowie uczestniczyła w pieszej wycieczce dookoła Jeziora Szkotowskiego. Głównym celem wędrówki było ukazanie walorów turystyczno- krajoznawczych regionu oraz zapoznanie z historii Szkotowa.

Przed wymarszem uczniowie zostali poinstruowani o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych oraz otrzymali kamizelki odblaskowe. W trakcie przemarszu przez miejscowość dzieci poznały historię dworku z końca XIX wieku, parafialnego kościoła pod wezwaniem Św. Józefa Robotnika i Matki Boskiej Różańcowej, Cmentarza wojennego położonego na zadrzewionym wzniesieniu. Informacje i ciekawostki historyczne przekazywał nauczyciel historii p. Piotr Sowiński.

Dalsza część wycieczki to obserwacja przyrody i podziwianie krajobrazu. Ostatnią atrakcją były wspólne gry i zabawy na plaży szkotowskiej m.in. przeciąganie liny, hula hoop, konkursy: rzucanie „kaczek”, budowa zamków z piasku, ringo, mini piłka siatkowa, badminton.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z pokonania dystansu ok. siedmiu kilometrów i wyrazili chęć ponownego udziału w podobnej wędrówce. Nad bezpieczeństwem całej grypy czuwali opiekunowie Igor Nadolski oraz Piotr Sowiński.

Igor Nadolski