17.05.2019 r. BICIE REKORDU CZYTANIA NA PRZERWIE

Po raz pierwszy w tym  roku –  Szkoła  Podstawowa  w Szkotowie wzięła udział  w Ogólnopolskiej  Akcji  Czytelniczej Przerwa  na  Czytanie. Akcja ta odbyła w dniu 10. 05. 2019 r.  na drugiej  i trzeciej przerwie.

Zanim  rozpoczęliśmy  swój  udział  w wyżej wymienionym  wydarzeniu  grupa uczniów z aktywu bibliotecznego zorganizowała i przygotowała bazę informacyjną, tj. redagowała  plakaty informujące o akcji oraz kierowała  do uczniów  i nauczycieli  bezpośredni  przekaz  zapoznając   wszystkich  z  najważniejszymi  kwestiami  organizacyjnymi.

Uczniowie, nauczyciele  i inni  pracownicy szkoły przygotowując się do tego wydarzenia korzystali  nie tylko z biblioteki szkolnej, publicznej, ale także  z własnej - domowej biblioteki.Akcję Czytania na Przerwie rozpoczęliśmy po pierwszej lekcji  10 maja, w piątek.  W sali mieszczącej  najmłodszych  uczestników  pojawili się rodzice, tj. dwie mamy przedszkolaków, które prezentowały dzieciom  dwa wyjątkowe opowiadania  z serii „Mądre bajki.

W sali przedszkolaków pojawili się gościnnie także uczniowie klasy I, II i III.  Na drugiej przerwie natomiast  uczniowie  każdej  z  tych  klas  przebywali  już  w swoich  własnych salach  i wspólnie słuchali  czytania o wesołych przygodach  Zuzi – prezentowanego przez  wychowawcę  klasowego.

Natomiast  uczniowie klas IV-VI,  klasy VII, VIII i III gimnazjum „zatopieni”   w swoich  lekturach  skupiali  się   w grupach  na  ławeczkach   i pufach, niekiedy  indywidualnie  w  miejscach wybranych  przez  siebie  na szkolnych  korytarzach.

W akcji towarzyszyli nam także niektórzy pracownicy szkoły, np. pani sekretarka i pan  pełniący funkcję palacza  oraz  nauczyciele obecni  w  tym  czasie w szkole.

Wszystkich czytających   w tym dniu w Szkole Podstawowej w Szkotowie  było  247 osób.

Z uwagi na fakt, że był to nasz pierwszy udział w tego typu akcji  organizacja  niniejszego wydarzenia zawierała  pewne niedociągnięcia. Ucząc się jednak na błędach ustalono , że   podczas  następnej akcji  „Czytania na przerwie”  społeczność uczniowska  będzie  obecna  w  swoich   salach  lekcyjnych, by  w  sposób  nieco wygodniejszy  móc  realizować  powierzone   zadanie   czytelnicze.

Bibliotekarz szkolny

Izabela Miller