26.02.2017 r. Pobiegli „Tropem Wilczym”

Historię można poznawać na wiele sposobów. Przekonali się o tym uczniowie Zespołu Szkół w Szkotowie, którzy 26 lutego pobiegli w Zimnej Wodzie w V edycji „Tropem Wilczym” - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Celem biegu - organizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja - w tym roku w 230 miejscowościach jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 oraz propagowanie wiedzy o historii najnowszej w sposób atrakcyjny dla każdego pokolenia.

Dwanaścioro uczniów pod opieką Igora Nadolskiego i piszącego te słowa - Piotr Sowińskiego - wzięło udział w biegu na dystansie 1963 m. Był to symboliczny dystans, który nawiązywał do daty zastrzelenia ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka ps. Lalek. Bezkonkurencyjny okazał się uczeń naszej szkoły - Marcin Piotrowski - który przybiegł na metę, jako pierwszy.

Oprócz aktywnego oddania czci żołnierzom podziemia niepodległościowego, uczestnicy mogli posłuchać wystąpienia swoich rówieśników z Zespołu Szkół nr 2 w Nidzicy oraz prelekcji braci Domańskich, którzy przybliżyli sylwetki niezłomnych, wyklętych, naszych bohaterów.

Przed startem każdy uczestnik biegu otrzymał pakiet startowy składający się z koszulki, numeru startowego, opaski odblaskowej, broszury informacyjne.

Pomimo trudnych warunków pogodowych wszyscy uczniowie przebiegli dystans pokazując zaangażowanie i dużą wytrwałość. Brawa dla uczniów którzy chcieli uczcić pamięć Bohaterów Polski, a byli to:

1: Aleksandra Dytrych

2. Kaja Dreger

3. Alicja Antolak

4. Natalia Czacharowska

5. Kacper Bagiński

6. Wiktor Woronowicz

7. Wojciech Grzybowski

8. Igor Woronowicz

9. Marcin Klach

10. Marcin Orłowski

11. Marcin Piotrowski

12. Marcel Stawczyk

Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Burmistrza Miasta Nidzica pamiątkowy medal.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji o żołnierzach wyklętych i idei projektu na stronie http://tropemwilczym.pl/

Pełna relacja zdjęciowa na szkolnej stronie Facebooka.

Piotr Sowiński

Igor Nadolski