01.09.2016 r. Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/2017

Dnia 1 września w auli Zespołu Szkół w Szkotowie zgromadziła się cała społeczność szkolna, by przywitać nowy rok szkolny. Dzień okazał się wyjątkowo piękny i słoneczny. Tak samo wspaniałe nastroje towarzyszyły większości uczniów.

Obecnie społeczność uczniowska liczy 151 uczniów. Wśród nich jest 18 z klasy "0", które po raz pierwszy usłyszały dźwięk szkolnego dzwonka oraz 21 rozpoczynających naukę w klasie I.

Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wykonania wraz z zespołem Rubikon hymnu państwowego. Pani dyrektor - Dorota Soliwoda - powitała nowych uczniów, rodziców, grono pedagogiczne i zaproszonych gości. Następnie w przemówieniu wielokrotnie odwoływała się do historii; mówiła o okupacji hitlerowskiej i sowieckiej, a także o porozumieniach sierpniowych. Podkreśliła wartość wolności i demokracji. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy oddali życie za te idee. Później głos zabrała przewodnicząca rady gminy Kozłowo - pani Alicja Eidtner. Po jej przemówieniu wszyscy zgromadzeni obejrzeli film przypominający o tragedii II wojny światowej, która wybuchła siedemdziesiąt siedem lat temu. Nie zabrakło w nim przykładów ukazujących losy dzieci i młodzieży uczestniczących w Powstaniu Warszawskim, czy ginących w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Całość uroczystości zamknęło wysłuchanie utworu "Kochana ma Polsko" rockowego zespołu Horytnica. Zgromadzeni oglądając teledysk ukazujący piękno naszej Ojczyzny mogli poczuć dumę z tego, że są Polakami.

Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. W ten sposób - z historią w roli głównej - rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.

Piotr Sowiński