Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Szkotowie

01.06.2015 r. Święto księdza Jana Twardowskiego w Zespole Szkół w Szkotowie

Istnieją daty, które mimo upływu lat wciąż pozostają w pamięci. Są wydarzenia, które ożywają i towarzyszą nam na co dzień. Są osoby, które raz poznane wywierają ogromny wpływ na nasze dalsze życie. Taka osobą okazał się być ksiądz Jan Twardowski, którego setną rocznicę urodzin obchodziliśmy 1 czerwca 2015 r.



  Właśnie w tym dniu w Zespole Szkół w Szkotowie im. ks. Jana Twardowskiego, miały miejsce uroczystości poświęcone temu wybitnemu poecie i wspaniałemu człowiekowi.


  Uroczystości rozpoczęła p. Dorota Soliwoda - dyrektor Zespołu Szkół w Szkotowie, która podkreśliła, że postać księdza Jana od biedronki i fenomen jego poezji nie znajduje porównania w literaturze współczesnej, a jego postawa życiowa powinna być dla młodego pokolenia wzorem do naśladowania, a także drogowskazem, jak żyć. Następnie, w obecności licznie przybyłych gości, rodzicówi uczniów odbył się spektakl, w czasie którego były recytowane i śpiewane najpiękniejsze wiersze księdza Jana Twardowskiego. Kunszt aktorski i walory wokalne bardzo wysoko ocenili wszyscy widzowie. Najważniejszym punktem obchodów setnej rocznicy urodzin poety było odsłonięcie „ławeczki” ufundowanej przez Radę Rodziców. Widnieją na niej znamienne słowa Patrona szkoły:

„...Można odejść na zawsze, by stale być blisko...”. Przewodnicząca Rady Rodziców - p. Marzena Maciaszczyk - stwierdziła, że na owej „ławeczce” może zasiąść każdy, kto strudzony, zagubiony i niepewny, by śladem czytelników wierszy ks. Jana odnaleźć swoje miejsce w przestrzeni tego świata i odzyskać wewnętrzną harmonię.


   Ostatnim elementem uroczystości był Przegląd Poezji Śpiewanej, w czasie którego podziwiano występy uczniów z ZS w Janowcu Kościelnym, ZS w Janowie, ZS nr 1 w Nidzicy, ZS w Rączkach oraz ZS w Szkotowie. 


   Ten dzień dostarczył wszystkim wielu wzruszeń. Niniejsze obchody stulecia urodzin księdza Janowa Twardowskiego to niewątpliwe wielkie wydarzenie nie tylko dla uczniów, ale także całej społeczności lokalnej, które wpisało się w historię naszej szkoły. Dzięki nim postać księdza Jana od biedronki stała się nam jeszcze bliższa, a pokora i umiłowanie wszystkich ludzi i całego świata na nowo zagościła w naszych sercach.


Piotr Sowiński