04.05.2015 r. Witaj majowa jutrzenko!

W związku z obchodzoną w tym roku dwieście dwudziestą czwartą rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 4 maja 2015 r. w Zespole Szkół w Szkotowie odbyła się uroczysta akademia poświęcona temu doniosłemu wydarzeniu. Tegoroczne trzeciomajowe obchody przygotowali uczniowie klasy I gimnazjum.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęła się część artystyczna. Przybliżono w niej sytuację Rzeczypospolitej w XVIII wieku oraz przyczyny jej upadku oraz nadzieje, jakie dawała Konstytucja 3 Maja. Uczniowie deklamowali wiersze Marii Konopnickiej zawarte w „Śpiewniku historycznym”.  W trakcie uroczystości widownia obejrzała film edukacyjny, którego treść dotyczyła autorskiej interpretacji wydarzeń z 3 maja 1791 roku, dokonanej przez Jana Matejkę.

Spektakl spotkał się z dobrym odbiorem. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni burzą oklasków.

Piotr Sowiński