02.03.2015 r. Cześć i chwała bohaterom! Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Już po raz kolejny obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – święto państwowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 3 lutego 2011 r. Z tej okazji uczniowie Zespołu Szkół w Szkotowie im. ks. Jana Twardowskiego 2 marca 2015 r. wzięli udział w okolicznościowym apelu, który miał za cel przybliżyć portrety tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę przeciw sowieckim i polskim służbom bezpieczeństwa; tych którzy nie zgodzili się na sowietyzację swojej ojczyzny i podporządkowaniu jej ZSRR; tych o których dzisiaj mówi się „Żołnierze Wyklęci”.

Sylwetki bohaterów zaprezentowali uczniowie i uczennice klasy VI. W swoich wystąpieniach szczególną uwagę zwrócili na bestialskie metody towarzyszące śledztwom, jakie prowadzili komuniści wobec żołnierzy niepodległościowego podziemia. Pamięć „Żołnierzy Wyklętych” została uczczona minutą ciszy. Na zakończenie apelu wszyscy zebrani posłuchali i obejrzeli teledysk do piosenki „Żołnierze Wyklęci”, hiphopowego muzyka - Tadka.

Ostatnim elementem obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Zespole Szkół w Szkotowie było zapalenie zniczy na cmentarzu wojennym w Szkotowie i uczczenie pamięci wszystkich, którzy zginęli w I i II wojnie światowej. Hołd poległym oddali uczniowie klasy VI oraz nauczyciel historii - Piotr Sowiński.

Dodatkowe informacje o żołnierzach podziemia antykomunistycznego, można było znaleźć na specjalnie przygotowanej z tej okazji ściennej wystawie i kolejnym numerze szkolnej gazety - „Przystani”.

Cześć i chwała bohaterom!

Piotr Sowiński