05.05.2014 r. Majowa jutrzenka w Zespole Szkół w Szkotowie

W związku z obchodzoną w tym roku dwieście dwudziestą trzecią rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 5 maja 2014 r. w Zespole Szkół w Szkotowie odbyła się uroczysta akademia poświęcona temu doniosłemu wydarzeniu. Uczniowie klasy IV zaprezentowali w szerszym kontekście historycznym, okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie ukazali realia panujące w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przedstawili przyczyny narastającego kryzysu państwa i próby jego ratowania podejmowane przez polskich patriotów, w końcu postanowienia konstytucji z 1791 r., oraz zdradziecką działalność Targowiczan, która przekreśliła dzieło Sejmu Wielkiego. Ważnym aspektem prowadzonej narracji historycznej były deklamowane przez uczniów wiersze, wśród których pojawiły się takie utwory, jak: „Hymn do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego, „Rocznica” Stanisława Aleksandrzaka, czy fragment XII księgi „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Uroczystość zakończył pokaz multimedialny, w którym podsumowano osiągnięcia i zmiany, jakie wprowadzała konstytucja z 3 maja 1791 r.

Spektakl spotkał się z dobrym odbiorem. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni burzą oklasków.

Piotr Sowiński