27.03.2014 r. Powrót do przeszłości

W ramach projektu „Śladami naszej przeszłości” realizowanego przez uczniów gimnazjum i uczniów klasy VI szkoły podstawowej, dnia 27.03.2014r. w Zespole Szkół w Szkotowie odbył się przegląd pieśni  żołnierskich z czasu I wojny światowej.

Uroczystość  rozpoczęto  krótkim  wprowadzeniem, tj. -informacją  na  temat  tzw. wielkiej  wojny i  jej  znaczenia  dla  sprawy  Polski – na  tle  adekwatnej  w  nastroju  oprawy  muzycznej.

W następnej kolejności zaprezentowano osiem najpopularniejszych pieśni - z lat 1914-1918 -

wykonywanych przez uczennice gimnazjum oraz uczniów klasy II i VI szkoły podstawowej.

W końcowej części przeglądu  nawiązano do miejsca rozegrania się wielkiej bitwy pod Tannenbergiem, która  odbyła się na terenie okolicznych  miejscowości mazurskich. Dziełem  przypadku  część  poległych  żołnierzy  spoczęła na cmentarzu we wsi Szkotowo, dlatego  społeczność  uczniowska chcąc oddać cześć ich pamięci uczciła ich poświęcenie minutą ciszy. Ostatnią pieśń dedykowano wszystkim Polakom, którzy oddali swoje życie za wolność naszego kraju.

Przegląd wyżej wspomnianych pieśni wprowadził wszystkich obecnych w klimat tamtych czasów uświadamiając jednocześnie uczniom, całą grozę i okrucieństwo I wojny światowej, ale także  ukazując jej optymistyczny aspekt, dzięki  któremu  po 123  latach niewoli ziściły się wielkie nadzieje Polaków.

Izabela  Miller