05.05.2022 r. Polskie, pruskie, mazurskie...? Szkotowo i okolice. Cykl żywych lekcji historii cz. III

To już trzecie spotkanie ósmoklasistów z historią "małej ojczyzny".

Tym razem uczniowie udali się na tzw. Górę Komornicką, gdzie leżą pomordowani podczas II wojny światowej więźniowie działdowskiego obozu (Soldau KL). W centrum cmentarza wznosi się monumentalna rzeźba przedstawiająca postać z wyciągniętą ku niebu dłonią. Pomnik opatrzony jest napisem: „Pomordowanym w latach 1939-1944 przez faszystów hitlerowskich. Społeczeństwo Warmii i Mazur”.

Drugim obiektem, który odwiedzili uczniowie, była Wieża Bismarcka, zwana inaczej Wieżą Wolności. Powstała ona w 1915 roku według projektu Philippa Kähma, w miejscu mogiły żołnierzy niemieckich. Wieża miała zostać przekształcona na obelisk w hołdzie żołnierzom poległym w czasie I wojny światowej. W latach międzywojennych władze polskie zmieniły jej nazwę na Wieżę Wolności.

Piotr Sowiński